IV BEYNƏLXALQ TÜRK İNCƏSƏNƏT, TARİX VƏ FOLKLOR KONFRANSI İNCƏSƏNƏT SƏRGİSİ
Türklər, böyük Turan yurdu Orta Asiyada, Qafqazda və Anadoluda qurduqları mədəniyyətlər sayəsində böyük və zəngin mədəni sərvətlərə sahibdirlər. Bu sərvətləri getdikləri hər yerə daşımış, Anadolu coğrafiyasının hər bölgəsində bu izlərə rast gəlmək mümkündür.
Ənənəvi Türk incəsənəti mədəni sərvətlərin canlı və mənalı sənədləridir. Hər ölkə özünə aid və məxsus ənənəvi mədəni resursları ilə birlikdə dünya ilə bütövləşməkdədir. Millətin ənənəsini, adətini, inancını, əfsanələrini, musiqilərini, ədəbiyyatını araşdıran, həyat tərzini və təsəvvürlərini anlatmağa çalışan folkloru, incəsənəti və mədəniyyəti dördüncüsü keçiriləcək bu konfransda bəhs olunacaq.
Selçuk Universiteti Türk Əl Sənətlərı Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi (Azərbaycan), Beynəlxalq YOCOCU Assosasiyası (İtaliya) və Konya Böyükşəhər Bələdiyyəsi tərəfindən keçiriləcək “IV Beynəlxalq Türk İncəsənət, Tarix və Folklor Konfransı/İncəsənət Sərgisi” bütün alim və tədqiqatçılara açıqdır.
KONFRANSIN MÖVZULARI
- Orta Asiya Türk tarixi
- Türk fokloru
- Türk Arxeologiyası
- Bərpa və konservasiya
- Siyasətşünaslıq
mövzulaında bütün məruzələrə açıqdır.
KONFRANSIN İŞTİRAK ŞƏRTLƏRİ
- Konfrans üçün tezislər 15.04.2015 tarixinə, məruzə mətnləri isə 14.05.2015 tarixinə qədər göndəriləcək. Məruzələr türk, azərbaycan və ingilis dilində təqdim edilə bilər. İngilis dilində 250 sözdən ibarət xülasə də əlavə ediləcək.
- Konfrans/sərgi qeydiyyat xərci Türkiyədən qatılanlara 200 TL, Türkiyə xaricindən qatılanlara 70 eurodur (qeydiyyat xərcinə 3 axşam gecələmə, yeməklər, konfransın kitabı daxildir). Yol xərci iştirakçıya aiddir. Şəxsən qatılmayanlar üçün poster/sərgi xərci 100 TL-dir.

14-15-16 May 2015 Konya, Turkey
Turks, Great Turan have a large and rich cultural heritage via the civilizations they have established in Central Asia, Caucasus and Anatolia. They carried these accumulations wherever they go and in every region of Anatolia it is possible to follow these traces.
Traditional Turkic arts are live and meaningful cultural heritage documents. Each country has integrated with the world with its own unique and traditional culture. The nation’s traditions, customs, the faith, legends, folk songs, folklore that try to tell the life style and thinking of the nation, studying the nature, art and culture will be discussed in this congress which will be held for the fourth time.
"IV. International Turkic Arts, History and Folklore Congress / Art Events " co-organized by Turkish Handicraft Research and Application Center of Selçuk University of Turkey; MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Azerbaijan; International YOCOCU Association, Italy and Konya Municipality in Konya, are open to all scientists and researchers.
- Central Asia Turkic history
- Restoration and conservation
-Geography
-Tourism
-Political Sciences
-Educational Sciences
TERMS OF PARTICIPATION
- Abstracts for congress must be sent till 15.04.2015 and papers till 14.05.2015. Papers can be sent in Turkish, Azerbaijani and English languages. 250 word English summary also must be sent.
- Congress / exhibition participation fee is 200 TL for participants from Turkey, for those outside Turkey participation fee is 70 Euros (registration fee includes 3 night accommodation, meals, congress book). The flight expenses will be born by the participant. For those not participate personally, poster presentation / exhibition fee is 100 TL.