MƏDƏNİ İRSİN İCTİMAİLƏŞMƏSİ MÖVZUSUNDA SEMİNAR KEÇİRİLİB
Noyabrın 12-də Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyi və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Konstitusiya gününə həsr olunmuş “Mədəni İrsin İctimailəşməsi" mövzusunda seminar keçirilib. Tədbirdə Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyi, Bülbülün Memorial Muzeyi və Azərbaycan Mədəniyyət İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin əməkdaşları, MİRAS İctimai Birliyinin üzvləri və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarı Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyinin direktoru Lalə Abas-zadə açıq elan edərək qonaqları salamlayıb. O, Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyi ilə MİRAS İctimai Birliyinin əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib, imzalanan əməkdaşlıq protokolunun uğurlu olacağına ümid etdiyini deyib.
Muzeyin elmi işçisi İradə Vəliyeva görkəmli ictimai xadim və yazıçı Məmməd Səid Ordubadinin həyat və fəaliyyəti haqqında iştirakçılara geniş məlumat verib, onun yarım əsrdən artıq bir dövrdə xalqımızın azadlığı, səadəti, tərəqqisi və ədəbiyyatımızın inkişafında gördüyü böyük işlərdən bəhs edib. Məmməd Səid Ordubadi “Dumanlı Təbriz” romanı ilə ədəbiyyatımızda novator roman yazarı kimi tanınıb. Ədib yaradıcılığında xalqı vətənpərvərliyə, qalibiyyətə ruhlandırıb. O, müharibədən sonrakı yaradıcılığında müasir mövzulara toxunduğu “Təzə adam”, “Böyük tikintidə” (“Sumqayıt”) və s. əsərlərini yazıb. Ordubadi təqib edildiyindən yaşayış yerini tez-tez dəyişməyə məcbur olub, həbs və sürgün nəticəsində ilk əsərlərinin çox hissəsi itib.
Daha sonra MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli muzey rəhbərliyinə belə bir mühüm gündə tədbiri həyata keçirməyə razılıq verdikləri üçün öz minnətarlığını bildirib, birlik haqqında qısa məlumat verib, mədəni irsin ictimailəşməsi mövzusunda çıxış edib. Mədəni irsin öyrənilməsi, inkişafı, qorunması məqsədilə ilk növbədə onun ictimailəşməsi məsələsinə diqqət çəkib. Bu sahədə marriflənmə, ictimaiyyətdə mədəni irs anlayışının düzgün qəbul olunması, təbliğ yolları və s. məqamları iştiakçıların nəzərinə çatdırıb. Fariz Xəlilli Məmməd Səid Ordubadinin “Qanlı illər” əsərinin motivləri əsasında “Tariximizdə qanlı illər” səyyar foto sərgisinin keçirilməsini muzey rəhbərliyinə təklif edib.
Professor Kübra Əliyeva, Əfsanə Əliyeva, Orxan Qəmbərov, Uğur Qiyasi Məmməd Səid Ordubadi haqqında özlərinin və yaxınlarının xatirələrini bölüşüblər, mədəni irsə gənclərin baxışlarına münasibətlərini bildiriblər.
MİRAS İctimai Birliyi ilə Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyi arasında Akademik əməkdaşlıq protokolu imzalanıb.
Seminar iştiraçılarına və muzeyin fonduna MİRAS İctimai Birliyinin nəşrləri hədiyyə olunub. İştirakçılar həm Məmməd Səid Ordubadinin Xatirə Muzeyi, həm də Bülbülün Memorial Muzeyinin ekspozisiyası ilə tanış olublar.

Seminar on Socialization of Cultural Heritage Held
On 12th November, 2015 a seminar on “Cultural Heritage Socialization” dedicated to National Constitution Day was co-arranged in Mammad Said Ordubadi’s Memorial Museum jointly by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and the museum. The staff of M.S. Ordubadi Museum, Bulbul Memorial Museum and Free Trade Union Republican Committee of the Azerbaijan Employees of Culture (FTUAEC), members of MIRAS Organization and media representatives participated at the event.
The director of the museum, Lala Abas-zade welcomed the guests. She appreciated highly the collaboration of the museum with MIRAS Social Organziation and stated her hope for success of collaboration protocol.
Scientfic employee of the museum Irada Valiyeva gave wide information on life and activity of outstanding public figure and writer Mammad Said Ordubadi and dealt with greater work done by him for more than half century in the development of our people’s liberty, stability, progress and literature. The writer was known as novator novelist in our literature with his “Misty Tabriz” work. He encouraged the Azerbaijani people to patriotism and victory in his creative work. Ordubadi was obliged to change living place because of persecution and most part of his works lost because of arrests and exile.
Later on chairman of MIRAS Organization, PhD Fariz Khalilli expressed his gratitude to the museum administration for consent on the arrangement of this event in such an important day and gave short information on the organization activity and delivered a speech on socializaion of cultural heritage. He draw attention to the issue of cultural heritage socialization for the purpose of its study, development and protection. He thereby noted the education, proper comprehension of cultural heritage conception, the ways of promotion, etc. in this field. Fariz Khalilli proposed the museum staff to arrange “Bloody Years of Our History” mobile photo exhibition on the basis of motifs of M.S.Ordubadi’s “Bloody years” work.
Professor Kubra Aliyeva, Afsana Aliyeva, Orkhan Gambarov and Ughur Giyasi shared their memories and that of close people of theirs on Ordubadi and expressed views of youth towards cultural heritage.
There was signed a collaboration protocol between MIRAS Organization and M.S.Ordubadi Museum.
The participants and the museum’s fund were presented gifts of MIRAS Organization. The participants got acquainted both with M.S.Ordubadi Museum and Bulbul Memorial Museum exposition.