Ağarx kənd tam orta məktəbində "Orta əsr Ağsu şəhəri arxeoloji tədqiqatları" mövzusunda seminar keçirilib
19-12-2015
Dekabrın 18-də Ağsu rayonu Natiq Mirzəliyev adına Ağarx kənd tam orta məktəbində "Orta əsr Ağsu şəhəri arxeoloji tədqiqatları" mövzusunda seminar keçirilib. Seminarda məktəbin müəllim və şagirdləri yaxından iştirak edib.
Seminarı Ağarx məktəbinin direktoru Rasim Hüseynzadə açaraq, Ağsudan olan tarixçi, arxeoloq alim Fariz Xəlillini təqdim edib. Məktəbdə uşaqları oxuyan Ağarx, Bozavand və Qarabağlı kəndlərinin Orta əsr Ağsu şəhərinin yaxınlığında yerləşdiyini, kənd sakinlərinin hələ tədqiqatlardan öncə tez-tez təsərrüfat məqsədilə ərazidə olduqlarını, xalq arasında müxtəlif rəvayətlərin mövcudluğunu qeyd edib. Qazıntılardan sonra məktəblilərin mütəmadi olaraq sahəyə baş çəkdiklərini deyib.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli Ağsunun iri məktəblərində tanıtım seminarları keçirmək arzusunda olduqlarını və Ağarx məktəbi ilə bunu başlatdıqlarını qeyd edib. Azərbaycanın zəngin tarixi bölgələrindən birinin Ağsu olduğunu, burada antik dövrün unikal bədii məmulatının aşkar olunduğu Nərgizava abidəsi, ilk orta əsrlərin mərkəzi şəhərlərindən Mehrəvan şəhər yeri, son orta əsrlərin paytaxt şəhəri Orta əsr Ağsu şəhərinin yerləşdiyini nəzərə çatdırıb. Fariz Xəlilli 2010-cu ilin mart ayından professor Qafar Cəbiyevin rəhbərliyi ilə Ağsu ekspedisiyasının apardığı arxeoloji qazıntı işlərindən bəhs edib, buzxana, məscid, hamam, sənətkarlıq emalatxanaları, su xətləri və daş döşənmiş küçələr haqqında danışıb. Nadir şah, Fətəli xan, Mustafa xan və dövrün digər hökmdarları, eləcə də Zülali, Haşimi, Ağa Məsih kimi şairlər haqda məlumat verərək şəhərin Ağsu, Yeni Şamaxı, Cəlalabad kimi tanındığını qeyd edib. Məktəblilərin öyrənməyə üstünlük vermələrini, səyahət və araşdırma meyilli olmalarını arzuladığını qeyd edən Fariz Xəlilli müəllimləri tarix dərslərini Orta əsr Ağsu şəhərindəki konfrans zalında keçməyə dəvət edib.

Seminar on “Medieval Agsu Town Archaeological Explorations” Held in Agarkh Village Secondary School
The seminar entitled “Medieval Agsu Town Archaeological Explorations” was held on 18th December, 2015 in Agarkh Village secondary school named after Natig Mirzaliyev. The teacher and pupils of the school took part at the event.
The seminar was opened by the principal of the school, Rasim Huseynzade and introduced historian and archaeologist-scientist from Agsu, Fariz Khalilli to the participants. He noted that villages of Agarkh, Bozavand and Garabagli are located near Medieval Agsu Town, the village settlers coming to the region for the purpose of economy before the explorations, and rumors exist among the people. He said that schoolchildren regularly visit the region after the excavations.
PhD Fariz Khalilli, chairman of MIRAS Social Organization expressed his wish to hold the seminars in large schools of Agsu for the purpose of promotion and initiated with Agarkh school. He added that Agsu is one of the rich historical regions of Azerbaijan, unique artwares of antique age, Nargizava were revealed there, Mehravan town, one of central cities of early medieval age, and capital town of last medieval ages, Medieval Agsu Town are situated there. Fariz Khalilli dealt with archaeological excavations conducted by Agsu Archaeological Expedition since March 2010 under the guidance of Professor Gajar Jabiyev and spoke about ice-house, mosque, bath-complex and handicraft estate, water lines and stone-planked streets. Giving information about rulers like Nader shah, Fatali khan, Mustafa khan and others, also poets like Zulali, Hashimi, Aga Masih, Fariz Khalilli said the city was known as Agsu, Yeni Shamakhi, Jalilabad. Fariz Khalilli stating his wish about the schoolchildren’s preferring learn, travel and study invited the teachers to have lessons in conference hall of Medieval Agsu Town.