MİRAS “Təmiz kənd” sorağındadır
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin əməkdaşları 19-21 aprel 2014-cü il tarixlərində Ağsu rayonunun Çiyni, Gəgəli və Ülgüc kəndlərində olublar. Məqsəd birliyin həyata keçirdiyi yeni layihə çərçivəsində həmin kəndlərin yerli icmalarının nümayəndələri ilə görüşlərin keçirilməsi, eyni zamanda ekoloji və etnoqrafik durumun monitorinqi və araşdırılması olub. Layihə sosial, iqtisadi və mədəni səviyyəsi eyni olmayan üç kəndin - Ağsu rayonunun Çiyni, Ülgüc və Gəgəli kəndləri timsalında ekoloji təmiz və etnoqrafik baxımdan cəlbedici kənd mühitinin yaradılmasına və bu kəndlərin başqa kənd yerlərinə nümunə olmasına yönəlib.
Belə ki, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi bu ilin mart ayından “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” adlı layihə həyata keçirməyə başlayıb.
Layihə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə gerçəkləşdirilir.
Layihə şərçivəsində Çiyni kəndində keçirilən görüşdə kənd bələdiyyəsinin sədri Teyyub İsmayılov, kəndin ziyalıları, ağsaqqallar, gənclər, müəllim və məktəblilər, uşaq bağçasında çalışan tərbiyəçilər iştirak ediblər. Keçirilən sorğuda fəal iştirak edən yerli icma nümayəndələri kənddəki ekoloji durum, adət-ənənələr, başqa kəndlərlə oxşar və fərqli cəhətləri, eləcə də unudulmuş təsərrüfat sahələrinin bərpası perspektivləri ilə bağlı öz fikirlərini bildiriblər.
Gəgəli kəndində də layihə icraçılarını kənd bələdiyyəsinin sədri Eldəniz Cəlilov qarşılayıb və sorğunu ilk olaraq özü cavablayıb. İçməli su qıtlığından əziyyət çəkən kənd camaatı layihəyə böyük maraq göstərib. Yazılı və şifahi sorğulara həvəslə qatılan yerli icma nümayəndələri layihənin icrası üçün hər cür köməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Ülgüc kəndinin tabeçiliyində olduğu Ağsu şəhər bələdiyyəsinin sədri Əlməhəmməd Usubəliyev də kənddə sorğu və monitorinq aparılması üçün MİRAS əməkdaşlarına şərait yaradıb. Ülgüc kəndinin sakinləri də kənddəki ekoloji duruma öz münasibətlərini, yaşadıqları yerin daha da abadlaşdırılması üçün təkliflərini bildiriblər.
Layihə icraçıları hər üç kənddə monitorinq və müşahidələr aparıb, müvafiq fotoçəkilişlər ediblər.
Növbəti mərhələdə ekspertlər vəziyyəti qiymətləndirdikdən sonra həmin kəndlərin bələdiyyə işçiləri, yerli icmaların nümayəndələri üçün maarifləndirici təlimlər keçiriləcək. Təlimlərdə məişət tullantılarının ətraf mühitə, insan sağlamlığına, eləcə də bölgənin ümumi inkişafına mənfi təsirləri və onların aradan qaldırılması yollarından bəhs olunacaq, bu istiqamətdə müvafiq tövsiyyələr işlənib hazırlanacaq. Daha sonra kənd ictimaiyyətinin nümayəndələrindən ibarət könüllü qrupları yaradılacaq. Ekspertlərin təlimatları əsasında kəndlərdə təmizlik işləri aparılacaq və gələcəkdə ekoloji təmiz kənd mühitinin saxlanması yolları axtarıb tapılacaq.
Layihə çərçivəsində görülən işlərə MİRAS İB-nin üzvlərindən ibarət könüllülər də cəlb olunub.
Layihənin rəhbəri MİRAS İB-nin sədri, Azərbaycan Müəllimlər İnstitunun elmi işlər üzrə prorektoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlillidir.

MIRAS in Search of “Clean Village”
The staff of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage had been in Chiyni, Gegeli and Ulguj villages of Agsu region on 19-21 April, 2014. The purpose was holding meetings with representatives of local communes of villages and simultaneously monitoring and study of ecological and ethnographical situation within the new project of the organization. The project is directed to creation of notable rural environment from ecological and ethnographic aspect in the example of Chiyni, Ulguj and Gegeli villages of Agsu region, which have different social, economic and cultural level and these villages’ being example to other villages. So, MIRAS Social Organization launched project “clean village-protection of ecological and ethnographic identity with participation of local communes and sustainable development” since March, this year.
The project is realized with support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan.
Chief of rural municipality, Teyyib Ismayilov, the intellectuals, grey-beards, youth, teachers and schoolchildren of the village and educators in kindergartens participated at the meeting held in Chiyni Village within the project. Representatives of local communes taken part in the survey actively shared views on ecological situation in the village, traditions, similar and distinctive features with other villages, as well as perspectives of restoration of forgotten economy fields. The project members were greeted in Gegeli Village by the chief of region municipality Eldeniz Jalilov and filled in the questionnaire himself. The village population suffered from drinkable water lack interested much in this project, representatives of local commune joined the oral and written survey with excitement and said they are ready for any help for the protect implementation.
Chief of Agsu City Municipality which Ulguj village subordinated, Alimahammad Usubaliyev created conditions for MIRAS members for monitoring and survey in the village. The settlers of Ulguj village stated their attitudes towards ecological situation in the area and proposals on the renovation of their house.
The project members held monitoring and observations in three villages and made certain photos.
In the next step the experts will estimate the situation and trainings will be organized for municipality workers of those villages and the representatives of local communes. Negative influence of garbage on environment, human health and general development of the area and the ways of their prevention will be dealt in the trainings. Relevant recommendations will be worked up in this line. Volunteer groups consisted of members of rural commune will be created later. Clearance work will be carried out in the villages on the basis of the experts’ instructions and the ways of keeping clean rural ecological environment will be found in the future.
The volunteers from MIRAS Organization were implicated to the work done within this project.
The project manager is chairman of MİRAS Social Organization, vice rector of Azerbaijan Teachers Institute, PhD Fariz Khalilli.