"TƏMİZ KƏND" I MİNİ FUTBOL TURNİRİNİN QALİBİ ÇİYNİ KOMANDASI OLDU
Avqust ayının 23-də Ağsu rayonu Çiyni kənd stadionunda "Təmiz Kənd" I Mini Futbol turniri keçirilib. Turnirin açılış hissəsində MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli çıxış edərək "Təmiz Kənd" layihəsi çərçivəsində monitorinq, təlim, futbol turniri, kəndlərdə iməclik və kitab nəşri planlaşdırdıqlarını və layihənin uğurla nəzərdə tutulan mərhələnin sonuna yaxınlaşdığını qeyd edib. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə həyata keçirilən bu layihəyə Ağsu rayonu İcra hakimiyyəti, Ağsu şəhər bələdiyyəsi, Gəgəli kənd bələdiyyəsi, Çiyni kənd bələdiyyəsi ilə yanaşı, Az-Granata Şirə və Şərab Emalı Müəssisəsi yaxından köməklik göstəriblər. Turnirdə "Təmiz kənd" layihəsi ilə əlaqəli olan "MİRAS", "ÜLGÜC", "ÇİYNİ" və "GƏGƏLİ" komandalarının iştirak etdiyini bildirən Fariz Xəlilli bu turnirin əsas məqsədinin kənd gəncləri arasında zəif vəziyyətdə olan icma həmrəyliyini inkişaf etdirmək, eləcə də təmiz kənd mövzusunda gəncləri maarifləndirməkdir. Daha sonra Az-Granata Şirə və Şərab Emalı Müəssisəsi adından professor Vüqar Mikayılov çıxış edərək müəssisələrinin bu cür ekoloji və etnoqrafik yanaşmaları əsas alan layihələri dəstəklədiyini və gələcəkdə də dəstəkləyəcəyini bildirib, turnir iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Əvvəlcə komandalararası görüşlər keçirilib, daha sonra 3-cü yer uğrunda "GƏGƏLİ" və "ÜLGÜC" komandaları görüşüb və "GƏGƏLİ" komandası 4:0 hesabı ilə qalib gəlib. Finalda "MİRAS" və "ÇİYNİ" komandaları qarşılaşıblar. "ÇİYNİ" komandası 8:2 hesabı ilə qalib gəlib.
Qaliblərin mükafatlandırılması mərasimində Ağsu rayonu Gənclər və İdman İdarəsinin rəis müavini Ruslan Cəfərov çıxış edərək Ağsu rayonu İcra hakiminin salamlarını çatdırib, qalibləri təbrik edib, kənd idmanının inkişafı üçün gələcəkdə də belə turnirlərin keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib. Əvvəlcə "MİRAS", "ÜLGÜC" və "GƏGƏLİ" komandalarına plaketlər təqdim edilib. Daha sonra qalib "ÇİYNİ" komandasına turnirin rəmzi kuboku təqdim edilib.
Qeyd tmək lazımdır ki, MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi 2014-cü ilin mart ayından Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının dəstəyi ilə “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” layihəsini həyata keçirir.

On 23th August 2014 1st mini football tournament "Clean Village" was held. Fariz Khalilli made a speech during opening of the tournament. Within the "Clean village" project they planned monitoring, training, football tournament, subbotniks and book publications in the villages and on the project’s successful stage. The project is realized with the support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan is assisted over some issues by Agsu Regional Executive Power, Agsu town municipality, Gagali village municipality, Chiyni village municipality and Az-Granata MMC. Fariz Khalilli stating "MIRAS", "ULGUJ", "CHIYNI” AND “GAGALI” football teams will be in the football tournament due to “Clean village” project said the tournament aims at developing commune solidarity among the village youth which was very weak and the enlighten youth on the topic of clean village. Later Professor Vugar Mikayilov spoke on behalf of Az-Granata MMC, said the enterprise supports the projects concerning such ecological and ethnographic approaches today and the in the future. He wished success to the tournament participants. Team meetings were held first and then “Gagali” and “Ulguj” teams met and “GAGALI” and “ULGUJ” teams fought for 3rd place and "GAGALI" team won with 4:0 scores. “MIRAS” and “CHIYNI” teams met in the final. "CHIYNI" team won with 8:2 score.
Ruslan Jafarov deputy chief of Agsu region Youth and Sports Department spoke during the reward of the players and delivered greeting of Agsu region Executive Power, congratulated the winners, stated importance of such tournaments in the future for the development of rural sports. Primarily "MIRAS", "ULJUG" and "GAGALI" teams were presented plaquettes. Then winner "CHIYNI" team was granted tournament’s symbolic cup.
It shoud be noted that MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage realized the project “Clean village-protection of ecological and ethnographic identity with participation of local communes and sustainable development” with the support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan since March 2014.