MİRAS İctimai Birliyi İspaniyada “Təmiz Kənd” layihəsini təqdim etdi
Sentyabrın 22-27-də İspaniyanıın Qalisiya şəhəri Selanova qəsəbəsində “Underground Archaeology” təşkilatı, Selanova şəhər bələdiyyəsi və Ourens şurasının birgə təşkilatçılığı ilə SOPA14 - II Beynəlxalq Mədəni İrsin Tədrisi və Sosiallaşdırılması Konfransı keçirilmişdir.
Dünyanın 10 ölkəsindən 200 ekspertin iştirak etdiyi konfransda əsas məqsəd ayrı-ayrı ölkələrdəki mədəni irs abidələrinin yerləşdiyi bölgələrdə aparılan araşdırmalarla tanışlıq, əsas mövzusu isə bu kontekstdə azad mədəniyyətlər olmuşdur. Konfransda İspaniya, Portuqaliya, Fransa, Böyük Britaniya, Meksika, Argentina, Peru, Uruqvay və digər ölkələrdən qatılan tədqiqatçılarla yanaşı, Azərbaycandan olan mütəxəssislər də iştirak edib. Azərbaycanı bu beynəlxalq konfransda MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi təmsil edib.
Konfransda MİRAS İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, tədqiqatçılar Arzu Soltan və Gülşən Hüseynovanın “Təmiz kənd - yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı layihəsi” adlı poster-məruzəsi təqdim olunub. "Təmiz kənd" layihəsi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə yardımı ilə Birlik tərəfindən bu ilin mart-avqust aylarında Ağsu rayonunun 3 yaşayış məntəqəsində - Çiyni, Ülgüc və Gəgəli kəndlərində həyata keçirilmişdir.

On 22-27 September 2014 the SOPA14- II International Congress on Education and Socialization Heritage in Rural Areas was held in in Celanova province of Galicia, Spain by “Underground Archaeology”, Celanova municipality and Ourens Council.
The conference attended by 200 experts from 10 countries of the world aimed at familiarization with the regions where cultural heritage monuments exist and main theme of the conference was “free cultures”. Along with researches from Spain, Portugal, France, G. Britain, Mexico, Argentine, Peru, Uruguay, experts from Azerbaijan also took part at the conference. Azerbaijan was represented at international conference by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage.
The poster of PhD Fariz Khalilli, chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, researches Arzu Soltan and Gulshan Huseynova entitled “Project “Clean Village-Protection of Ecological and Ethnographic Identity with Participation of Local Communes and Sustainable Development” was presented there. The project was financed by the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan in March-August, 2014 and realized in three villages of Agsu region-Chiyni, Ulguj and Gagali Village.