II Həmzə Nigari Simpoziumu başlandı
Oktyabrın 20-də Amasiya Universiteti, Amasiya Azərbaycan Türkləri Kültür, Sənət və Dayanışma Dərnəyi, Avrasiya Beynəlxalq Araşdırmaları İnstitutu və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Modern Hoteldə II Həmzə Nigari Simpoziumunun açılış mərasimi olub.
Simpoziumu giriş sözü ilə MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli açıb. O, Həmzə Nigari irsini araşdıran və ona maraq göstərən bütün Simpozium iştirakçılarını salamlayıb, Simpoziumun yaranma məqsədləri və tarixçəsi haqqında məlumat verib. Həmzə Nigari nəslinin Azərbaycandakı təmsilçisi Siracəddin Həmidov sufi şairin yaradıcıllığına verdiyi qiymətə və dəyərə görə Simpozium iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib. Amasiya Azərbaycan Türkləri Kültür, Sənət və Dayanışma Dərnəyinin sədri Muttalip Ulutanrıverdi Həmzə Nigari irsinin araşdırılması istiqamətində yeniliklərdən, Amasiyadakı Şirvanlı məscidi və Nigari türbəsinin Azərbaycandan olan xeyriyyəçilər tərəfindən yenidən bərpa edilməsini əlamətdar hadisə adlandırıb. III Həmzə Nigari Simpoziumunun 2016-cı ildə İstanbulda keçirilməsini qərarlaşdırdıqlarını elan edib. Türkiyə Cümhuriyyətinin keçmiş millət vəkili, hüquqşünas Orhan Kayıhan Amasiya azərbaycanlıları adından öz oğlu olduğu Azərbaycana salamlar gətirdiyini, bu cür simpoziumların, toplantıların yaddaşları təzələmək olduğunu, davamlılığını istədiklərini vurğulayıb. Azərbaycanın xalq şairi Nəriman Həsənzadə Həmzə Nigari türbəsinə poema həsr etdiyini bildirib, poemadan bəzi hissələri səsləndirib. Daha sonra Amasiyanın Azərbaycan türklərinin toplu halda yaşadığı Suluova ilçəsinin kaymakamı Hayati Taştan, Amasya Universitetinin dosenti Metin Hakverdioğlu, Amasiya bələdiyyəsinin katibi Hüseyin Menç, Dərsəadət Təsəvvüf Yolu Federasiyasının fəxri sədri Fatih Nurullah Simpozium iştirakçılarını salamlayıblar.
Simpoziumun bədii hissəsində MİRAS Musiqi qrupunun müşaiyyəti ilə Həmzə Əzizbəyli, Güllü Muradova, Zeynal Əhmədov və Ruslan Adıgözəlov Həmzə Nigarinin qəzəllərindən ibarət muğam dəstgahı ifa ediblər. Məktəbli Rumi Həmidov şairin "Əlhəmdülillah" şeirini səsləndirib.
Simpoziumun ayrı-ayrı bölmələrində “Mir Həmzə Nigari ilə əlaqədar yanlış rəvayətlər və əsl gerçəkliklər”, “Mir Həmzə Seyid Nigarinin Fars Divanı”, “Nigari Divanında Əhli-Beyt sevgisi”, “Seyid Həmzə Nigarinin həyatı və yaradıcılığının öyrənilməsi tarixi”, “Seyyid Mir Hamza Nigârî ve Türbesi”, “Mir Həmzə Nigarinin məktubları”, “Mir Həmzə Nigarinin oğlu Siraci”, “Nigari şeiriyyətinin ritm və intonasiya qaynaqları” və digər mövzularında məruzələr olmuşdur. Azərbaycan, Türkiyə və Rusiyadan 80 alim və tədqiqatçı simpoziumda iştirak edib.
Simpozium çərçivəsində Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsi (COMCEC) və MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin dəstəyi ilə tanınmış fotoqraf Məmməd Rəhimovun "Sufinin xatirəsinə" fotosərgisi açılıb.

The symposium was opened by Fariz Khalilli, chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage. He welcomed all participants who study and interested in Hamza Nigari heritage, talked about the purposes of the symposium and the history. The representative of Hamza Nigari kin in Azerbaijan, Sirajaddin Hamidov expressed his gratitude to the symposium participants for the value towards Sufi poet. The chairman of Azerbaijani Turks Culture, Art and Support Association of Amasia, Muttalip Ulutanrıverdi in his speech mentioned novelties in the line of Hamza Nigari heritage’s research and called significant event the restoration of Shirvanly Mosque in Amasia and Nigari Tomb by Azerbaijani philanthropists. They declared holding of III Hamza Nigari Symposium in 2016 in Istanbul. Former MP of Republic of Turkey, lawyer Orhan Kayihan delivered greetings from Amasia Azerbaijanis to Azerbaijan, stressed such symposiums refresh memories and necessity of their continuance. People poet of Azerbaijan, Nariman Hasanzade stated he wrote a poem dedicated to Hamza Nigari Tomb and recited some parts. Later director of Caucasus Research Institute of Qafqaz University, Mehmet Rihtim; Hayati Taştan, governor of Sulova of Amasia where Azerbaijanis live densely and senior lecturer of Amasia University Metin Hakverdioglu, secretary of Amasia municipality Hüseyin Menç, honourary chairman of Dersaadet Sufism Federation, Fatih Nurullah welcomed the participants.
The artistic part of the symposium continued by MIRAS Music group accompany of Hamza Azizbayli, Gullu Muradova, Zeynal Ahmadov and Ruslan Adigozalov and performed mugham of Hamza Nigari’s ghazals. Schoolboy Rumi Hamidov sounded the poet’s "Alhamdulillah" poem.
In separate sections of the symposium the reports on “True and false realities concerning Mir Hamza Nigari”, “Persian Divan of Mir Hamza Seyid Nigari”, “the history of study of life and creation of Seyyid Hamza Nigari”, “Seyyid Mir Hamza Nigârî and Tomb”, “Letters of Mir Hamza Nigari”, “Son of Mir Hamza Nigari, Siraji”, “Rhythm and intonation sources of Nigari poetry” were made during the symposium. More than 80 scholars and researchers from Azerbaijan, Turkey and Russia participated at the symposium. Well-known Mammad Rahimov’s photo exhibition “on Sufi’s memory” was opened with the support of Ministry of Culture and Tourism, the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of the Islamic Cooperation (COMCEC) and MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage within the symposium.