Avropa Parlamentinin prezidenti Martin Şultsun 26 noyabr 2014-cü ildə Avropa Parlamentinin plenar iclasındakı çıxışı ilə bağlı MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin BƏYANATI
5-12-2014
Hər sahədə dünya birliyində öz yerini tutan və möhkəmlədən Azərbaycan Respublikasına qarşı müxtəlif ölkə və qurumların tez-tez təzyiq xarakterli qərəzli münasibəti başqa QHT-lər kimi MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyini də narahat edir. Hər zaman belə çıxışlara qarşı öz narazılığını bildirən MİRAS İctimai Birliyi Avropa Parlamentinin prezidenti Martin Şultsun noyabrın 26-da Avropa Parlamentinin plenar iclasında ölkəmizə qarşı növbəti qərəzli çıxışını Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmaq cəhdi kimi qəbul edir və buna öz qəti etirazını bildirir.
Cənab Martin Şults Avropa Parlamentinin prezidenti kimi bütün Avropa ölkələrinə bərabər və ədalətli münasibət sərgiləmək əvəzinə Azərbaycan haqqında həqiqətə uyğun olmayan fikirlər səsləndirməklə diqqəti çəkir. O, noyabrın 26-da Avropa Parlamentinin Strasburqda keçirilən plenar iclasında guya Azərbaycanda ictimai fəaliyyətinə görə həbs edilmiş Leyla Yunusovanın hüquqlarının pozulması haqqında fikirlər söyləməklə birmənalı olaraq ölkəmizin daxili işlərinə qarışmışdır. Bildirmək istəyirik ki, konkret cinayət əməllərində, o cümlədən vətənə xəyanətdə ittiham olunan şəxsləri söz, mətbuat və fikir azadlığının pozulması bəhanəsi ilə müdafiə etməyə çalışmaq Avropa Parlamenti kimi nüfuzlu bir təşkilatın obyektivliyinə kölgə salır.
Avropada bilmirlərmi ki, mövcud sərhədləri ilə tanıdıqları Azərbaycanın ərazisinin böyük bir hissəsi Ermənistan tərəfindən işğal olunub, insanlar yerlərindən-yurdlarından didərgin düşüb, dünya mədəni irsinin nümunələrinə çevrilə biləcək yüzlərlə abidələrimiz yerlə-yeksan edilib, bu vəhşət hələ də davam etməkdədir. İndiyə qədər cənab Martin Şults çıxışlarında halımıza yanaraq hansısa fikir səsləndiribmi, minlərlə insanın öz torpaqlarında yaşamaq, övladlarına təhsil vermək, cəmiyyətə yarasız inteqrasiya olunmaq hüququnu xatırladıbmı? Təəssüf edirik. Təəssüf edirik ki, çoxillik ənənələri olan sizlərdən ancaq ikili standartlar, şəxsi mənafe və ölkə çıxarları görmək məcburiyyətində qalmışıq. MİRAS İctimai Birliyi olaraq çox istərdik ki, həssas bir dönəmdə və coğrafiyada yerləşən ölkəmizi öz qərəzli və həqiqətə uyğun olmayan fikirlərinizlə deyil, reallığı əks etdirən, səmimi etiraflarınızla yad edəsiniz.
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birlyi cənab Martin Şultsun ölkəmizlə bağlı söylədiyi qərəzli və qeyri-obyektiv fikirləri birmənalı şəkildə rədd edir və Avropa ictimaiyyətini ikili standartlara xidmət edən bu siyasətə qarşı etiraz bildirməyə səsləyir.

MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage expresses its concern regarding pressures and biased position of different countries and bodies against Azerbaijan which has strong and confident status in international community like other NGOs functioned in Azerbaijan. MIRAS Social Organization stresses its displeasure concerning this kind of speeches every time, rejects this speech and considers the speech of President of the European Parliament , Martin Schulz at plenary of European Parliament on 26th November 2014 politically biased position towards our country as attempt to flagrant interfere with internal affairs of Azerbaijan.
Instead of having equal and just treatment with all European countries as the President of European Parliament, Mr. Martin Schulz attracts attention with voice of unreal thoughts about Azerbaijan. By expressing the ideas on violation of the rights of Leyla Yunus arrested for public activity in Azerbaijan during plenary of the European Parliament on 26th November 2014 held in Strasbourg Mr. Schulz meddled with the internal affairs of our country unambiguously. We want to note that defending by you the people charged of concrete criminal offences, as well as treason of the Motherland under the pretext of freedom of word, press and thought casts shadow over the objectivity of European Parliament as an influential organization as a whole.
European people know that a large part of the area of existent borders of Azerbaijan is occupied by Armenia, people were driven from their native land, hundreds of our monuments which might be turned to samples of world cultural heritage sites were looted. Nevertheless, this situation still ongoing. Did Martin Schulz express his thoughts about the situation in our country up to now, remember the rights of thousands of people of living in their own territories, the right to provide the children with education and to integrate into the society safely? We feel regret. It is a pity that, we are obliged to see only lasting tradition of double standards, personal interest and your own benefit. As MIRAS Organization, we would like you to remind Azerbaijan which is situated in sensitive georgraphical area in a very senstitive period not with preconceived ideas that do not correspond to the truth and unreal thoughts, but real and frank acknowledgement.
MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage unequivocally rejects biased and injust opinions of Mr. Martin Schulz about our country and calls the European community to protest against this policy of double standards.