MİRAS üzv sıralarını genişləndirir
MİRAS İctimai Birliyinin ofisində üzvlüyə qəbul olunmuş yeni üzvlər ilə görüş keçirilib. MİRAS İctimai Birliyinin sədri Fariz Xəlilli üzvləri salamlayıb, onları MİRASın sıralarında görməkdən məmnun olduqlarını bildirib. Görüşdə yeni üzvlərlə tanışlıq olub, İctimai Birliyin ötən illərdə həyata keçirdiyi layihələr, eləcə də yeni layihələr haqqında məlumat verilib. Yeni konfransların anonsları, 2015-ci il üzrə İş Planı əsasında görülən və nəzərdə tutulan işlər, habelə üzvlərin MİRASın layihə və fəaliyyəti ilə bağlı təklifləri müzakirə olunub. Görüşdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Təmiz kənd yerli icmaların iştirakı ilə ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı” layihəsi, görmə qabiliyyəti məhdud insanlar üçün “Xeyirxah oxucu” və s. layihələrdən geniş bəhs olunub. Üzvlər MİRAS-a maraqlı təkliflər veriblər. Universitet tələbələri üçün arxeoloji düşərgələr keçirilməsi, təhsil müəssisələrində mədəni irs və turizm seminarları, abidələrin mühafizəsi ilə bağlı layihələrin icra olunması və s. kimi idelayarını bölüşüblər.
Görüşdə eyni zamanda aprel ayında təşkil olunacq Erasmus+ proqramı çərçivəsində Azərbaycanın Ağsu şəhəri və Belçikada təhsil mübadilə proqramında MİRAS üzvlərinin də aktiv iştirakı, 16-18 martda Ağsuda təşkil olunacaq I Beynəlxalq Tərəkəmə Çərşənbəsi Folklor Festivalı, 2-3 apreldə Bakı şəhərində keçiriləcək I Beynəlxalq “Tarixdə Soyqırımlar: Faktlar, Reallıqlar, Uydurmalar” Simpoziumu və 23-27 apreldə Rusiyanın Rostov şəhərində təşkil olunacaq Beynəlxalq Mədəniyyət, İncəsənət və Folklor Konfransı haqqında görüş iştirakçılarına məlumat verilib.
Görüşdə həmçinin qeyd olunub ki, YOCOCU 2014 AĞSU (YOCOCU – Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) iki mədəniyyət, Avropa və Qafqaz regionunun mədəniyyətləri arasında körpü rolunu oynayıb və dünyaya belə bir mesajla səslənib: “Mədəni irs bizim ümumi vasitəmizdir və hər birimizə məxsusdur!”. YOCOCU 2014 AĞSU insanların və onların niyyətinin qeyri-adi birləşməsidir. Bu imkan verir ki, mədəni irsin konservasiyası üçün müxtəlif metod və materialların düzgün tətbiqi və bu sektorda gənclərin cəlb olunması genişləndirilsin. YOCOCU 2014 AĞSU konfransında Beynəlxalq YOCOCU Assosiasiyası yaranıb və elan edilib. Fevralın 2-də Gənclərin I Beynəlxalq Mədəni İrs və Turizm Forumunda Beynəlxalq YOCOCU Assosiasiyası və MİRAS İctimai Birliyi arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandumun şərtlərinə görə Beynəlxalq YOCOCU Assosiasiyasının Azərbaycan şəbəkəsinin qurulmasını MİRAS İctimai Birliyi həyata keçirəcək. Belə ki, MİRAS İctimai Birliyinin sədri həm də Beynəlxalq YOCOCU Assosiasiyasının Azərbaycan şəbəkəsinə rəhbərlik edəcək.
Eyni zamanda Beynəlxalq YOCOCU Assosiasiyasına üzv olmaq üçün MİRAS İctimai Birliyinin internet səhifəsindəki ərizə formasını doldurub qeydiyyatdan keçməyin mümkün olduğu nəzərə çatdırılıb.

MIRAS Widens Member Rows
The meeting was arranged with new members of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage at the office of the Organization. The chairman of MIRAS Organization, Dr. Fariz Khalilli welcomed the participants and stated his gladness of seeing them among the rows of MIRAS. Acquaintance with new members took place; information on previous conferences and new projects by the organization was given; new conferences declared, the work done and provided within 2015 work plan, as well as the members’ proposals on MIRAS projects and activity were discussed there. During the meeting the projects like “clean village-protection of ecological and ethnographic identity with participation of local communes and sustainable development”, “10 audio-books” for blind people were mentioned. The members gave interesting proposals. They shared their ideas of archaeological camps for students, cultural heritage and tourism seminars in educational institutions, realization of projects on the monuments’ protection, etc. The participants were given wide information on active participation of MIRAS members in Erasmus+ education exchange program to be held in Agsu and Belgium in April, 2015, 1st International Tarakama Charshanba Folklore Festival to be held on 16-18 March in Agsu, 1st International Symposium on Genocides of History: Facts, Realities, Falsifications on 2-3 April in Baku, International Culture, Art and Folklore Congress/ Art Exhibition on 23-27 April in Rostov on Don, Russia.
It was noted during the meeting that YOCOCU 2014 has represented a bridge between two cultures, the European one and that of the Caucasus region, with the message: “Cultural heritage is our common resource and it belongs to all of us!”. For this reason YOCOCU 2014 has been an extraordinary union of people and intentions that has allowed us to minimize the differences in methods and materials applied for the conservation of cultural heritage and the promotion of youth involvement in this sector.
International YOCOCU Association was established at YOCOCU 2014 Agsu conference. During 1st International Youth Forum of Cultural Heritage and Tourism on 2 February 2015 there was signed memorandum of collaboration among International YOCOCU Association and MIRAS Social Organization. According to the terms of the memorandum, MIRAS Social Organization will realize Azerbaijan network of International YOCOCU Association. So, chairman of MIRAS Social Organization will lead Azerbaijani branch of the Association.
It was stated that it is possible to register via MIRAS web-site by filling the application form to become member of International YOCOCU Association.