“Tut bağları - mirasımızdır" ağacəkmə aksiyası keçirilib
May ayının 3-də Ağsu rayonu Ülgüc kəndi yaxınlığındakı Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksi mühafizə zolağında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunan "Tut bağları - mirasımızdır" ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Ağsu rayonu sakinlərinin həyətyanı sahələrindən toplanan 200-dən çox tut ağacı tingi könüllü Miras üzvləri və Xəzər Universitetinin tələbələri tərəfindən əkilib.
Aksiya Miras İctimai Birliyinin 2014-cü ildə həyata keçirdiyi Təmiz Kənd layihəsinin davamı olaraq ekoloji və etnoqrafik identikliyin qorunması və davamlı inkişafı məqsədi daşıyır. Qeyd etmək lazımdır ki, arxeoloji turizm kompleksi layihəyə cəlb edilmiş Ülgüc kəndi ərazisinə daxildir. Miras İctimai Birliyi keçən il kəndin su ilə təchizatı məqsədilə müvafiq təşkilatlarla birlikdə uzun illərdir yararsız olan su artezian quyusunun fəaliyyətini bərpa etməyə nail olmuşdu. Tut bağları ənənəsini dirçəltmək, onun ipək və qida istehsalındakı önəmini bir daha xatırlatmaq məqsədi daşıyan aksiya yerli sakinlər tərəfindən də maraqla qarşılanıb.
Ağacəkmə aksiyasına Ağsu rayonu İcra hakimiyyəti, Ağsu şəhəri Bələdiyyəsi və Ağsu arxeoloji ekspedisiyası dəstək verib.

Tree-planting by MIRAS: Mulberry trees- Our Heritage
On 3rd May, 2015 tree-planting campaign “Mulberry trees Our Heritage” dedicated to 92nd anniversary of Nationwide Leader Haydar Aliyev’s birthday was held in defense stripe of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex near Ulguj Village of Agsu Region.
More than 200 mulberry tree seedings collected from courtyards of Agsu settlers were cultivated by volunteers of MIRAS and Khazar University students.
The campaign aims at protection of ecological and ethnographical identity and sustainable development as continuance of “clean village” project carried out by MIRAS in 2014. It is notable that, the archaeological tourism complex involved is included to Ulguj Village. MIRAS achieved to restore the activity of artesian well which was unfit for long term jointly with corresponding organizations for the water supply of the village. The campaign will enliven the tradition of mulberry trees, its importance in producing silk and in food.
The campaign was supported by Agsu Region Executive Power, Agsu Region Municipality and Agsu Archaeological Expedition.