Mayın 14-də Türkiyənin Konya şəhərində IV Beynəlxalq türk incəsənət, tarix və folklor konfransı işə başlayıb
15-5-2015
Tədbiri Türkiyənin Səlcuq Universiteti Türk Əl Sənətləri Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzi, Konya Böyükşəhər Bələdiyyəsi, İtaliyanın Beynəlxalq Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər Assosasiyası (YOCOCU), MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi (Azərbaycan) birgə təşkil edib.
Konfransın açılışında təşkilat komitəsinin baş katibi Əhməd Aytac tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışıb. Bildirilib ki, konfransın keçirilməsinin məqsədi türk incəsənəti, tarixi, folklorunu araşdıran alim və tədqiqatçıları bir araya gətirmək, aparılan tədqiqatların nəticələri ilə elmi ictimaiyyəti tanış etməkdir. Konfransda 10 ölkədən 150-dək nümayəndənin iştirak etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Konfransın həmsədri, MİRAS İctimai Birliyinin rəhbəri Fariz Xəlilli Azərbaycan və Türkiyənin müvafiq qurumları və elm adamları arasında əlaqələrin genişlənməsində, türkdilli xalqların tarix və mədəniyyətinin araşdırılmasında bu cür tədbirlərin əhəmiyyətini qeyd edib.
YOCOCU sədrinin müavini Marta Karoselli, Səlcuq Universiteti Türk Əl Sənətləri Araşdırma və Tətbiqetmə Mərkəzinin sədri Osman Kunduracı, Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru Şikar Qasımov, türkiyəli sənətşünas Örcün Barışta, Səlcuq Universitetinin prorektoru Mustafa Şahin və Konya Böyükşəhər Bələdiyyəsinin katibi Əbdülməlik Ötegen türkdilli xalqların mədəni əlaqələrinin möhkəmlənməsi və inkişafına kömək edən görüşlərin tez-tez keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
"MİRAS" musiqi qrupunun üzvləri Azərbaycan muğamları və xalq mahnılarından nümunələr ifa ediblər.
Daha sonra konfrans işini "Türk incəsənəti", "Orta Asiya türk tarixi", "Türk ədəbiyyatı", "Türk musiqisi", "Türk folkloru", "Türk mədəniyyəti", "Türk incəsənət tarixi", "Türk arxeologiyası", "Bərpa və konservasiya", "Turizm", "Təhsil" bölmələrində davam etdirib.
İclaslarda Azərbaycan, Türkiyə, İtaliya, Ukrayna, İran, Gürcüstan, Makedoniya və digər ölkələrdən alim və mütəxəssislərin məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində "Türk incəsənət sərgisi" və "Azərbaycanda tərəkəmə folkloru" fotosərgisi keçirilib.

On 14 May IV. International Turkic Art, History And Folklore Congress / Art Activities Launched
The event was co-arranged with Turkish Handicraft Research and Application Center of Selçuk University of Turkey; MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, Azerbaijan; International YOCOCU Association, Italy and Konya Municipality in Konya.
In the opening of the event, the secretary general of the symposium organization committee, Ahmet Aytac dealt with the event’s purpose and significance. The symposium aimed at bringing scientists and researchers studying Turkic art, history and folklore together and familiarization of the scientific community with the results of the researchers. 150 participants from 10 countries took part there.
The co-chair of the symposium, chairman of MIRAS Social Organization, Fariz Khalilli stated the importance of such events in strengthening of the relations among corresponding bodies and scientists of Azerbaijan and Turkey and in studying history and culture of Turkic-spoken countries.
Deputy head of YOCOCU, Marta Caroselli; chairman of Turkish Handicraft Research and Application Center of Selçuk University, Osman Kunduracı; professor of Azerbaijan Technical University; Shikar Gasimov; art critic from Turkey Örcün Barışta; vice-rector of Seljuk University, Mustafa Şahin and secretary of Konya municipality, Abdulmalik Ötegen noted importance of maintenance of cultural relations of Turkic-spoken peoples and holding meetings for the development of the aforementioned relations. The members of MIRAS music group performed Azerbaijani mughams and folk music.
The symposium continued with sessions “Turkic art”, “Middle Asia history”, "Turkic literature", "Turkic music", "Turkic folklore", "Turkic culture", "Turkic art history", "Turkic archaeology", "Restoration and Conservation”, "Tourism", "Education".
At the sessions presentations of scholars and experts from Azerbaijan, Turkey, Italy, Ukraine, Iran, Georgia, Macedonia and others were made and discussions held.
Within the event the photo exhibition “Tarakama Folklore in Azerbaijan” and “Turkic art” expo were held. The symposium will last on 16 May.