Azərbaycanda İnklüziv Turizmin inkişafı istiqamətində ictimai müzakirələr davam edir
MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” layihəsi çərçivəsində 22-27 iyul 2015-ci il tarixlərində Şamaxı, Ağsu, İsmayıllı rayonlarında 100-ə yaxın obyektdə araşdırmalar apararaq 135 nəfərin arasında sorğu keçirib.
Azərbaycanda yeni sahə olan inklüziv turizm haqqında məlumatsızlıq, bu sahədə ciddi maarifləndirməyə ehtiyac olduğunu göstərib. Bütün bu məqamlar layihənin üçüncü mərhələsində, sözügedən şəhərlərdə, o cümlədən İsmayıllının Diyallı və Basqal kəndlərində inklüziv turizm perspektivlərinə dair seminarlarda işıqlandırılacaq. Seminar-təlimləri layihənin rəhbəri Miras İctimai Birliyinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli, ekspert ekoloq Gülşən Hüseynova, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Ağasəlim Əzizov, ekoloq-araşdırmacı Elmira Abasova, "GÜLSAM" Əlillərin Reabilitasiyası İctimai Birliyinin sədri Gülnarə Səlimova, Arabaçı TV-nin direktoru İlham Məhərrəmov, Miras İctimai Birliyinin Mədəni İrs və Gənclər şöbəsinin müdiri Aidə Məlikova, Miras üzvləri Gəray Məmmədov və Nuranə Əliyeva aparacaqlar. Təlimlər zamanı sorğuların nəticəsinə uyğun seçilmiş mövzular ətrafında müzakirələr gedəcək, qaldırılan problemlər əlaqədar təşkilatların diqqətinə çatdırılacaq. Eyni zamanda Azərbaycanda inkluziv turizm infrastrukturunun pilot layihəsi və müvafiq tövsiyyələri özündə əks etdirən, dünya standartlarına uyğun hazırlanmış Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksinin inklüziv turizm layihəsinin təqdimatı olacaq.
Səfər zamanı Şamaxıda qapalı tipli Psixonevroloji Xəstəxanada Miras Folklor qrupunun konserti, Orta əsr Ağsu şəhəri Arxeoloji Turizm Kompleksində veteranlarla çay dəstgahı ətrafında görüş, İsmayıllı Ailə və Uşaq Mərkəzində məşğul olan fiziki imkanları məhdud uşaqlarla "Arxeoloqun bir günü" təlimi təşkil ediləcək.
Layihə “Arxeoloji abidələrin inklüziv turizm perspektivləri və əlillərin reabilitasiyasına dəstək” tövsiyələr kitabının, təxmini tur marşrutların ilə yekunlaşacaq.

Public debates on Development of Inclusive Tourism in Azerbaijan UnderWay
On 22-27 August 2015 studies were held in 100 facilities and 135 people were surveyed in Agsu, Shamakhi, Ismayilli regions within a project “Tourism perspectives of archaeological monuments and support to disabled rehabilitation” funded by Council on State Support to NGOs under the auspices of the President of the Republic of Azerbaijan by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage. Non-awareness of this new kind of tourism in Azerbaijan showed that there is need for enlightenment in this field. All of these points will be dealt with in the third stage of the project, in the mentioned cities including the inclusive tourism seminars in Basgal and Dyalli villages of Ismayilly.
The seminar-trainings will be held by the project manager, chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, PhD Fariz Khalilli, expert ecologist Gulshen Huseynova, PhD on architecture Agasalim Azizov, ecologist-researcher Elmira Abasova, chairperson of GÜLSAM Public Union in Support to Disabled Rehabilitation, Gulnara Salimova, Arabaçı TV director Ilham Maharramov, chief of MIRAS Cultural Heritage and Youth Department, Aida Malikova, members of MIRAS Garay Mammadov and Nurana Aliyeva. The discussions will be held around the topics chosen on the survey results and the problems will be brought into the relevant bodies. In the meantime, pilot project of inclusive tourism infrastructure in Azerbaijan and inclusive tourism project of Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex reflecting corresponding recommendations and meeting world standards will be presented.
During the visit the concert of MIRAS Folklore Group in Shamakhi Psychoneurology Hospital, tea break with veterans in Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex, “One day of archaeologist” with children of Ismayilli Family and Children Centre will be arranged.
The project will be finished publication of recommendation book “Tourism Perspectives of Archaeological Monuments and Support to Disabled Rehabilitation” and arrangement of tour routes.