Azərbaycanlı arxeoloqlar Qlazqoda
Sentyabrın 2-5-də Böyük Britaniyanın Qlazqo şəhərində Avropa Arxeoloqları Asossasiyasının 21-ci illik toplantısı keçirilir. Toplantıda Avropa və dünyanın digər qitələrini təmsil edən 1800-dən çox arxeoloq iştirak edir.
Dünya arxeoloqlarının ən mötəbər tədbirlərindən biri olan toplantıda Azərbaycanı AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Qafar Cəbiyev, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Səfər Aşurov və Mikayıl Mustafayev. habelə MİRAS İctimai Birliyi İdarə Heyətinin sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fariz Xəlilli təmsil edirlər.
Sentyabrın 2-də Qlazqonun City Halls mədəniyyət mərkəzində toplantının rəsmi açılış mərasimi olmuşdur. Daha sonra iştirakçılar Qlazqo Elm Mərkəzi ilə tanış olmuş, orada təşkil olunan ziyafət məclisində iştirak etmişlər.
Sentyabrın 3-5-də toplantı bölmə iclasları ilə davam edəcəkdir. Bölmə iclaslarında azərbaycanlı arxeoloqların da məruzə və çıxışları nəzərdə tutulur.

Azerbaijani Archaeologists in Glasgow
On 2-5 September, 2015 there was held XXI annual meeting of European Association of Archaeologists in Glasgow city of UK. More than 1800 archaeologists participated at the meeting from different continents of the world.
At the notable world meeting of archaeologists, leading scientific worker of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, Professor Gafar Jabiyev, chairperson for MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage, PhD Fariz Khalilli, employee of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, PhD Safar Ashurov and PhD Mikayil Mustafayev represented Azerbaijan.
On September 2 the opening was held in City Halls of Glasgow University. Later on the participants got acuainted with Glasgow Scientific Centre and took part in the party. On 3-5 September there will be sessions.