Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksində mədəni irsin konservasiya və bərpası üzrə təlim keçiblər
23-10-2015
Oktyabrın 19-22-də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksində MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və İtaliyanın YOCOCU Beynəlxalq Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunan arxeoloji sahələrin konservasiyası, bərpası və idarə olunması üzrə II YOCOCU (Mədəni İrsin Konservasiyasında Gənclər) Ağsu Məktəbində təlim keçiblər.
Orta əsr Ağsu şəhər Arxeoloji turizm kompleksindəki konfrans zalında baş tutan təlimləri Prof.Dr. Qafar Cəbiyev (Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi), Silvestro Antonio Ruffolo (Kalabriya Universitetinin Bərpa Laboratoriyasının əməkdaşı, İtaliya), Uğur Genç (Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Mərkəzi Bərpa və Konservasiya Laboratoriyası, Türkiyə), Dr. Fariz Xəlilli (MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin sədri) və Uğur Qiyasi (MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyinin bərpaçı-memarı) keçib. Kurs müddətində bərpa və konservasiya prinsipləri, bərpa laboratoriyası, daş materiallar, kimyəvi analizlərin aparılması və arxeometriya, çiy kərpicin konservasiyasında yeni nanotexnoloji metodlar və s. mövzularda fikir və təcrübə mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin sənətşünaslıq, turizm və otelçilik, muzeyşünaslıq, arxiv işi və abidələrin qorunması, rəssamlıq, dizayn, kulturologiya ixtisaslarına yiyələnən tələbələri nəzəri və praktik işlər vasitəsilə ən effektiv konservasiya üsulundan yararlanmaq üçün kollektiv təcrübələrini bir araya gətiriblər.
Tələbələr Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının 2010-2015-ci illərdə tədqiq etdiyi Orta əsr Ağsu şəhəri, Şıxməzid orta əsr abidəsi və ilk orta əsr Mehrəvan şəhər yerində ekskursiya keçiblər. Onlar abidələrin arxeoloji tədqiqatlardan sonra mühafizəsinin çətinləşməsi və təbii amillərin təsirindən aşınmasını yerindəcə izləyiblər.
22-25 oktyabr tarixlərində II YOCOCU Ağsu məktəbində Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Xəzər Universitetinin tələbələri təlim keçəcəklər.

Cultural Heritage Conservation and Restoration Trainings for Students of Azerbaijan State University of Culture and Arts
23-10-2015
On 19-22th 2015 there was held a training for students of Azerbaijan State University of Culture and Arts within the II International YOCOCU School for students and young professionals on Conservation, Restoration and Management of Archaeological Sites co-arranged by MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage and International YOCOCU Association at Medieval Agsu Town Archaeological Tourism Complex.
At the trainings in the Medieval Agsu Town the teachers were Prof. Dr. Gafar Jabiyev (chief of Agsu Archaeological Expedition), Dr. Silvestro Antonio Ruffolo (Restoration Laboratory of Calabria University, Italy), Dr. Uğur Genç (Central Restoration and Conservation Laboratory, Ministry of Culture and Tourism, Turkey), Dr. Fariz Khalilli (Chairman of MIRAS Social Organization in Support of Studying of Cultural Heritage) and Ughur Giyasi (restorer-architect of MIRAS Social Organization). Exchange of views and practice were held on the topics of restoration and conservation principles, restoration laboratory, stone materials, chemical analyses and archaeometry, new nano-technological methods in mud brick conservation during the course. The students of Azerbaijan State University of Culture and Arts on faculties of art critic, tourism, hotel, museum studies, archives and monuments defense, art, design, cultural studies draw upon their collective expertise to arrive at more effective conservation solutions via theoretical and practical ways.
The course participants were presented international certificates in the end.
The students had been in Medieval Shikhmezid Monument and early medieval Mehravan town which the Expedition studied in 2013-2015. They watched on-site the hardening of the monuments’ protection and weathering under impact of natural factors after the archaeological researches.
On 22-25th October, 2015 trainings will be held for the students of Azerbaijan University of Construction and Architecture and Khazar University at II YOCOCU Agsu School.